NOVÉ ZAČÁTKY

Nových začátků je život plný, a to bez ustání.

My, lidé, je však obvykle vztahujem jen k jistým mezníkům, oddělujíc etapy charakteru významného, hezky jednu po druhé. Vdavky, rozvody, promoce, porody, odchody, ztráty, výhry, útěky, návraty, dětství, stáří, smrt … A mnohdy bývá to pro nás i náročné a těžké, páč než něco započne, cos jiné skoncovat prvak musí.  A to se občas bez slz, bez ztráty nitky na kabátku, neobejde. A tak novému, jež neznáme,  my záměrně a zdárně často unikáme. Leč stejně nás ten život, kam směřovat my máme, jednou dokope. To nic víc, než přirozený cyklus živoucího bytí.

A tak, novým směrem, jednoho dne vykročíme. Zpřetrháme minulosti pouta a další kapitolu započneme psát. Však není zrovna lehké, když dle představ nedaří se, na své cestě vytrvat. Leč k ovoci nejsladšímu vedou malé krůčky.

Z perspektivy ptačí, začátkem nového je i každý po výdechu nádech, každý okem mžik. Nové v nás i z nás, to rodí se bez přestání. Leč vážné před nevážné my do popředí  uvykli jsme dávat. To dílem je jen člověka. Zdánlivým maličkostem svou pozornost nedávat.

A tak, s postupem doby,  my zvykli jsme si dny na nevšední a všední rozdělovat. Na ty, co dech berou a ty, v nichž zvláštního  se nic moc neděje. Leč pohledem shůry, čas všední i ten nevšední stejnou váhu má. Chvíle obyčejná, stejnou měrou jak ta výjimečná, je neopakovatelná a vzácná. I v té cos nové začíná. I otravné o pondělku ráno je pro nás boží dar, novým začátkem. Jak započnem my nový, prací od-vidím-do-nevidím týden, v tom svobodu bezbřehou každý jeden má. Jen na nás je, kam zacílíme svůj zaseklý narativ, zda slepě či bdělí do dne vykročíme.

Chtě-nechtě,  dnem i nocí, stojíme na startů nekonečných čáře.  A okamžiky příští, ty bezcílné i s vizí, jsou jen poslů, těch pocitů a představ tam kdesi uvnitř nás, vlastním příběhem.

I v pouhé vteřině se život změnit může,  v kronice jehož  čeká nepopsaný list. Nejen vrcholy a pády, leč  i to, zda mezi nimi radostná či strastiplná cesta bude, na níž nové, objevné se krok za krokem nám otevře, ve svých rukou máme.

Napsala: Jana Knechtová

ZE SVĚTA IKIGAI

Píšeme o všem možném ze světa Ikigai. Ať je tento blog inspirací pro všechny otevřené duše s chutí růst. Přejeme vám mnoho objevných chvil na vaší cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT