Kvalita, kterou přináší koučování srdcem

Koučování srdcem je velké a nádherné téma, které se neslo Ikigai festivalem v září 2023. Hlavní misí společenství Ikigai’s je “Více lidí na svém místě.”

My jsme měli velkou čest na chvíli nahlédnout pod pokličku koučům a dalším odborníkům na svém místě. Odborníkům, kteří pracují s lidmi a jsou jim podporou v tom, aby byli ve svém životě spokojenější a přiblížili se tomu svému místu. 

Jedinečnost každého hosta a zároveň společná linka, přinesla bohatou a různobarevnou paletu pohledů na koučování srdcem.

CO JE KOUČOVÁNÍ SRDCEM?

Každý člověk je jiný a tak i koučování srdcem pro každého možná znamená něco trochu jiného. 

Jak řekla Jitka Kolářová: “Když něco děláme s láskou a vášní, má to úplně jinou kvalitu. Dotýká se to našeho srdce, dáváme do toho kus sebe a propojujeme se se smyslem.”

Co je pro Jitku koučování srdcem?

“Potřebuju do toho vztahu s člověkem dát kus sebe, srdce, budovat ten vztah.

Dát klientovi prostor, čas, ladit se na něj. Aby mohlo vzniknout to, že něco děláme s láskou, potřebujeme se na to těšit, užít si to teď a tady a nechat to doznít.

Koučování srdcem znamená, že mi na tom člověku záleží, dělám to srdcem a věnuji každému klientovi kus svého srdce.”

Když něco milujeme, děláme to srdcem, dáváme do toho kus svého srdce.

Pro Jirku Martiška je NLP srdcovka a když jsem se ho v rozhovoru ptali, co na NLP nejvíc miluje, dotkl se opět smyslu:

“Mně na tom dává smysl, že pomáhám druhým lidem používat jejich mysl lépe. Dává mi velký smysl a naplňuje mě, ukazovat lidem principy a techniky, jak lépe pracovat sám se sebou.”

Adéla Filarská do práce s klienty vkládá srdce zase jiným způsobem:

“Když s klientem začínáme cestu (terapeutickou/psychiatrickou kontrolu/cestu změny…) tak jim říkám: Vemte si na tu cestu dva kamarády laskavost a trpělivost….

A nezapomínejte, abyste je využívali k sobě. Umění malých kroků a soucit, to je cesta srdce.”

V rozhovoru s Markétou Černouškovou, která mluvila o soucitném dotazování, bylo velmi cítit, že svoji práci miluje, dělá ji srdcem a má otevřené srdce plné soucitu pro sebe i pro své klienty. 

Gabor Maté řekl: Pouze když je přítomen soucit, lidé si dovolí vidět pravdu.

Markéta vytváří pro své klienty přesně takový prostor, ve kterém mohou vidět pravdu a vydat se na cestu ke svému pravému autentickému já. A to bez otevřeného srdce není možné. 

JAK KOUČINK OBOHACUJE ŽIVOT?

“Koučink, sebekoučink, je nádherná cesta k sobě, nádherný způsob, jak se poznat a pochopit.”

Touto větou zakončila inspirativní rozhovor Olga Šípková, která o svých klientech a práci mluví s takovou vášní, že je zřejmé, že ví, jaké to je koučovat srdcem. Podává svým klientům pomocnou ruku tím, že klade takové otázky, které vedou klienta k aha momentům, na které si přijde sám. 

Hodnoty v souvislosti s leadershipem a firemní kulturou je srdcovka velmi inspirativní koučky Simony Bodlákové, která o tomto tématu mluví s vášní, září a je opravdu cítit, že do toho dává kus sebe a svého srdce. JE to zřejmé i z odpovědi na otázku: Co tebe konkrétně na koučování baví a co tě naplňuje? 

“Já miluju lidi a miluju svoje klienty. Baví mě se potkávat s lidmi, poslouchat příběhy lidí a sledovat ten jejich vývoj, co se v jejich životě děje.”

JENOM SRDCE NESTAČÍ

Magdalena Vokáčová na koučování srdcem přináší zase jiný, svůj jedinečný pohled. Na otázku: Co pro tebe znamená koučování srdcem?”, odpověděla:

Jasně že tam je vztah a přijetí klienta a obrovská láska k člověku a k lidskosti jako takové, k tomu co nechceme běžně vidět, co v nás je. To je koučování srdcem. Zároveň si myslím, že v koučování člověk dost musí zapojovat mozek. Je to nějaká rovnováha mezi srdcem a mozkem. Pro mě koučování srdcem je to, že akcentuji klienta, ale zároveň jenom srdce je málo. Koučování je vztah, je to dialog.”

ZE SRDCE DO SRDCE

Marek Vozka provází své klienty po krajině jejich srdce. A sám koučování srdcem vnímá následovně:

“Pro mě je tam maximální otevřenost, přichází klient a já tam přicházím s otevřeným srdcem. Nehodnotím. Odkládám své myšlenky. Jsem v jeho příběhu. Jsem jeho průvodce po krajině jeho srdce. Zkoušíme v ní něco objevovat, zvědomovat, nalézat.

Věřím, že člověk to v sobě má a já mu pomáhám objevit ten jeho skrytý svět.

Na koučování mě baví to, že mohu lidem pomoci nalézt/umožnit jim vstoupit do jejich světa. Ukázat jim dveře, které mohou otevřít.”

Na otázku Co podle tebe přináší koučování srdcem světu?, Jitka Kolářová odpověděla: 

“Já myslím, že kdybychom víc dělali věci srdcem, tak by vzniklo víc kvalitnějších výtvorů, aktů a bylo by méně věcí, které nemají být.”

Je to výstižný popis toho, co znamená být na svém místě, žít své Ikigai, milovat co děláme a dělat co milujeme. 

Pokud vás téma Koučování srdcem oslovilo a hledáte inspiraci či povzbuzení na cestě k tomu, co vám dává smysl, neváhejte využít zkušeností a praktických tipů od hostů Ikifestu 2023.

A jestli cítíte, že přišel váš čas a chcete si na vaší cestě dopřát laskavou podporu, nakoukněte do naší galerie Ikigai koučů, kteří tu jsou pro vás. 

Autorka článku: Lenka Převorová

ZE SVĚTA IKIGAI

Píšeme o všem možném ze světa Ikigai. Ať je tento blog inspirací pro všechny otevřené duše s chutí růst. Přejeme vám mnoho objevných chvil na vaší cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT