O cestě na své místo

Najít své místo nejen v pracovním životě a poslání, je proces a někdy dlouhá cesta…..
Když víme, kdo opravdu jsem a co chceme, lépe zvládáme překážky a výzvy které jsou na cestě za našimi sny a touhami nevyhnutelné. 

Na IKIGAI FESTU 2023 s tématem “Koučování srdcem”, jsme posbírali cenné kousky příběhů a cest, které vedly k tomu, že jsou skvělí lidé na svém místě a dělají s vášní a otevřeným srdcem svoji práci, která pomáhá mnohým. 

JAK MŮŽE IKIGAI CESTA VYPADAT?

To, že taková cesta a proces není procházka růžovým sadem, je asi víc než zřejmé…. A pro ty z nás, kteří si myslí, že to ostatní mají jednodušší nebo jasný, vám dnes přinášíme pár inspirací a povzbuzení na cestu za vlastním snem, posláním, Ikigai nejen v pracovním životě. 

V osobních příbězích, do kterých nám hosté festivalu nechali nahlédnout, se proplétaly a objevovaly nitky a kousky pilířů Ikigai. 
Součástí cesty na to naše místo, k poslání, kvůli kterému jsem tady, je bolest, někdy boj, někdy hledání a zkoušení nových způsobů, trpělivost, laskavost k sobě, schopnost vystoupit z komfortní zóny o ochota znovu a znovu selhávat a zase se zvedat a jít dál. 

Psychiatrička Adéla Fiľarská, která svoji práci miluje a její cesta ji baví, nám doporučuje:

“Nezapomínejme se oceňovat. Nebagatelizujme naši cestu i když nás baví. Nevnímejme ji jako něco samozřejmého.  Je důležité opečovat se a ocenit každý krůček, který na té naší cestě uděláme.

Celá cesta je práce se sebou. Je potřeba se dostávat k sobě, k sebepoznání, sebezkoumání a nebát se klást si otázky: Proč chci tohle a ne tamto? Je to moje vlastní rozhodnutí? Proč to chci? Slouží mi to? Co to přinese mě, světu kolem mě, mému okolí?”

Irena Kubicová je inspirativní žena, spolumajitelka penzionu v Českém Švýcarsku a už 5. rokem pořádá konferenci Prolínání světů. V rozhovoru zářila a vypadala, jako kdyby tahle její cesta šla sama a hladce. Irena ale sdílí: 

“Byl to strastiplný příběh. Mnoho pokusů a omylů a zklamání, riskování, odvahy, bolesti. Bez toho to nejde. Dává to smysl.

Vždycky musí mít člověk něco fajn, co ho i v tom zajetém pracovním systému bude bavit….vkládat něco, co osvěží tu rutinu a stereotyp ….co bude dělat radost…..to koření pro mě…”

V našem každodenním životě i na naší dlouhodobé cestě máme dar volby. NLP trénér a kouč Jirka Martišek přichází se zkušeností a tipem, jak se na naší cestě podpořit a povzbudit, i když není snadná. 

“3 MOŽNOSTI NÁM DÁVAJÍ SVOBODU VOLBY.

  • Veďme sebe i druhé lidi, aby hledali možnosti, my můžeme, protože jsme v roli tvůrce, který si vybírá.
  • Předávejme v rozhodnutích, která nejsou naše, zodpovědnost druhým, protože tím jim pomáháme posilovat jejich sebevědomí.
  • Nezapomínej na své úspěchy. Každá nová cesta je postupný proces a je důležité se  zaměřovat se na to, co se daří, co je pozitivní a na tom stavět.”

Nejen Simona Bodláková, dnes úspěšná koučka, majitelka své firmy a viceprezidentka ICF sdílí, že začátky její kariéry byly hodně těžké a bylo třeba překonat různé překážky.

“Nejtěžší bylo najít si první klienty, umět si říci správnou cenu. Začátek je hodně těžký. Stojí to spoustu energie. Chce to čas. Uvědomit si co mě na tom baví a najít si ten svůj niche také chvíli trvalo a vyvíjelo se. Důležité je, co tě na té cestě baví a táhne a sledovat to.

Recept na jakýkoliv úspěch, je vytrvalost. Vydržet u toho a pořád hledat ty cesty jak to změnit, kde to jde, kde to nejde, jak to mohu udělat jinak.”

OSVĚDČENÉ PRAKTICKÉ TIPY A TECHNIKY

Každý kouč a terapeut má své tipy a techniky, které jemu konkrétně pomáhají a fungují. V této oblasti není inspirace nikdy dost. Magdalena Vokáčová, mezinárodně uznávaná koučka s více než patnáctiletou praxí,  si myslí, že jednou z nejdůležitějších vlastností dobrého kouče je:

“Ochota selhat a selhávat každý den. Myslím si, že je to největší součást každého úspěchu, ta ochota a odvaha selhat. V selhání je i to být připraven na odmítnutí. To mi přijde klíčová esenciální vlastnost kouče.

Jitka Kolářová, zkušená Ikigai koučka a iniciátorka společenství Ikigai’s ve své cestě vyzdvihuje pilíř Ikigai – Začít s málem.  Její doporučení nejen pro začínající kouče zní:

“Dej si konkrétní záměr (př.:být lepší kouč). 
Je potřeba něčím začít, abychom měli na čem stavět. Prostě to, pro co se rozhodneme dělat a být s tím dennodenně v kontaktu:-).”

Na závěr článku se nechte oslovit tipy, které podpoří vás i vaše klienty v udržitelnosti a budování dlouhodobých vztahů nejen s klienty.

Gestalt kouč Marek Vozka nám nabízí krátkou efektivní techniku, která může opravdu proměnit naše setkání s klienty i s ostatními lidmi, se kterými vedeme dialog.

“ZVĚDOMĚNÍ SI PŘÍTOMNOSTI 
Začni dýchat. V prostoru, ve kterém se právě nacházíš, si řekni deset barev, které vidíš a 10 povrchů textur. Klidně si na ně jdi sáhnout. Zapoj tělo, zapoj smysly a zklidni se do přítomnosti. Pokud chceš, třeba se ještě zaměř na nějaké nové detaily.
Udělej si tuto techniku, tak jak to ty potřebuješ, tak jak to ty chceš. 
Klidně si techniku dopřej i po skončení koučinku a zapoj krátkou reflexi a sebereflexi. “

Markéta Černoušková, která je zakladatelkou Moudrost traumatu v České republice, se s námi podělila o tip, jak můžeme kultivovat soucit sami u sebe i jak ho podporovat i u druhých:

“Je to VŠÍMAVOST, všímat si toho, co se ve mně děje. Bez toho všimnutí si, kdy jsem nesoucitná, ho nemůžu kultivovat. Aha ted jsem nechala působit vnitřního kritika. Byla jsem na sebe tvrdá, zlá, odsoudila jsem se. Mám ze sebe špatný pocit. Aha zase vyvstal ten NESOUCIT. Zase vyvstal nějaký špatný pocit z toho, jak jsem, jak věci dělám. Když naskočí ty myšlenky – měla bych to dělat jinak, být lepší. Můžeme se zastavit a říci si: HELE, NEMUSÍŠ, ONO JE TO OK, JAK TO JE. 
JE TO OK tak, JAK TO JE. Není žádný správný recept na život.

Vždycky je třeba začít u sebe a potom s druhými můžeme začít soucit praktikovat tak, že je neposuzujeme, neodsuzujeme, bereme vážně jejich pocity, nedáváme jim nevyžádané rady. 
Soucit spočívá v bytí s tím člověkem. Vyslechneme ho a to je víc, než se snažit řešit jeho situaci. Věřit mu a nepopírat jeho zkušenost a prožitek. Ten člověk cítí to, co cítí a já jsem tam proto, abych to uznal/a.”

Hledat a znovu objevit své místo, dovolit si jít svou vlastní cestou, chce někdy velkou dávku odvahy a odhodlání. Skvělou zprávou je, že na to nemusíme být sami. 

Dopřát si podporu, parťáka na cestu nebo někoho, kdo nám drží palce a bezpečný prostor, když kráčíme po krajinách našeho srdce, je ta nejlepší investice, která se nám mnohonásobně vrátí. 

Pokud cítíte, že přišel váš čas a chcete a nechcete se na cestu vydávat sami, nakoukněte do naší galerie Ikigai koučů, kteří tu jsou pro vás. 

A jestli máte chuť dozvědět se více o Koučování srdcem a poslechnout si celé rozhovory nejn s výše uvedenými hosty, mrkněte na záznam Ikigai festivalu 2023.

Autorka článku: Lenka Převorová

ZE SVĚTA IKIGAI

Píšeme o všem možném ze světa Ikigai. Ať je tento blog inspirací pro všechny otevřené duše s chutí růst. Přejeme vám mnoho objevných chvil na vaší cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT