STŘÍPKY, KTERÉ DÁVAJÍ DOHROMADY IKIGAI

Japonské slovo Ikigai se do češtiny zpravidla překládá jako „smysl života“.  Francouzi používají slovní spojení „důvod být“. Známý pan Maslow mluvil o seberealizaci. Obyvatelé Okinawy jednoduše vědí, proč ráno vstávají z postele. Vypadá to, jako by nebylo jasné, co vlastně Ikigai je.

A právě v tom spočívá jedno z jeho kouzel, které je těžko uchopitelné pro analytiky v nás a velmi potěší tu část naší duše, která volá po procítění smyslu života. Procítění, čtete správně. Žádné vědecké zkoumání a jednoznačné metriky, které by se daly změřit, zaznamenat a kontrolovat, o kolik jsme se v nich posunuli. Ikigai je totiž spousta střípků, které dohromady dávají krásný obraz života. O pár takových střípků se tu s vámi podělíme. Kéž si každý najde ten svůj:

  • Ikigai je nikdy nekončící cesta do vlastního nitra, která nám umožňuje zažívat hluboký pocit štěstí a tiché radosti.
  • Ikigai je víra, že život stojí za to. 
  • Ikigai je snahou o každodenní štěstí, ne snahou o obchodní úspěch nebo finanční svobodu. 
  • Ikigai je naše „doma“ – místo, kde je nám dobře a kde jsme sami sebou.
  • Ikigai není velký cíl. Je to spektrum malých věcí. Život není udržitelný bez malých, denních radostí.
  • Ikigai je chvíle, kdy uvolníme své ego a následujeme své flow.
  • Ikigai zajišťuje, že se už nebudeme nudit, než umřeme.
  • Ikigai je neustálé objevování a zkoumání, které nasycuje dítě v nás.

Víte, co mají všechny střípky společného? Lásku. Lásku k sobě, k lidem okolo nás, k životu, ke světu, k tomu, co vytváříme pro sebe i pro ostatní. Není totiž důležité, co děláme, ale s jakou láskou to děláme. 

Je nějaký střípek, který ve vás zahrál na správnou strunu? Zamyslete se, proč s vámi rezonuje, co ve vašem nitru vzbuzuje a co konkrétně pro vás znamená. Vnímáte Ikigai jiným způsobem? Zkuste tento pocit převést do slov a přidejte je k našim střípkům. Třeba budou vaše slova ta pravá pro někoho dalšího.

Co s nalezeným Ikigai? Hádáte správně. Další krok je jeho realizace. Hledání a dopřávání si každodenních maličkostí, které nám dělají radost a jsou v souladu s naším Ikigai. Přijetí, kým jsem, a sladění sebe sama s celkem. Naladění se na sebe teď a tady a následování svého vnitřního hlasu. A také neustálé objevování a vnímání, jak se naše Ikigai vyvíjí 😉

A každopádně! Ikigai najdeme jen při opravdu upřímném dialogu se sebou sama. Někdy je fajn mít na takový dialog parťáka, který nás nenechá odběhnout od tématu a dovede až do hloubky a podstaty. Od toho jsme tu my.

Mrkněte do galerie Ikigai kouček.

Napsala: Helena Hůrková

ZE SVĚTA IKIGAI

Píšeme o všem možném ze světa Ikigai. Ať je tento blog inspirací pro všechny otevřené duše s chutí růst. Přejeme vám mnoho objevných chvil na vaší cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT