Jak může Ikigai změnit váš život?

Nejdříve si pojďme říct, co to tajemné slovo Ikigai, které pořád skloňuji, znamená.

Ikigai je starověká japonská filozofie. Volně se překládá jako smysl života, důvod proč ráno vstáváme z postele. Japonci věří, že právě Ikigai hraje velikou roli v jejich dlouhověkosti. O tom, že mít v životě smysl, nám může pomoci přežít i v těch nejkrutějších podmínkách, píše i Vitor Frankl.

Když mluvíme o Ikigai, je potřeba zmínit, že Japonci ho vnímají trochu jinak, než jak si ho překládá západní svět. Pro Japonce jde spíše o pocit blaha, štěstí ze smysluplné činnosti, nadšení z růstu a přispění svému okolí. Západní svět si spojuje Ikigai s nalezením své práce snů. Také ho máme spojený s tzv. Venn diagramem, který začal být známý jako Ikigai diagram a propojuje čtyři oblasti.

Proč je důležité znát své Ikigai?

Tahle japonská filozofie se rozšířila do světa, když vědci zkoumali tajemství dlouhověkosti na japonském ostrově Okinawa. Tento ostrov má jedno z největšího zastoupení lidí, kteří žijí přes 100 let. A ačkoliv v dlouhověkosti hraje roli i strava, podnební podmínky a další faktory, Japonci věří, že Ikigai je jedním z těch nejdůležitějších


Znát své Ikigai vám může pomoci žít dlouhý a šťastný život a mnohem víc.
Například:

 • Zjistit, co je vaše poslání.
 • Objevit své opravdové já a žít v souladu s ním.
 • Mít balanc mezi prací a osobním životem.
 • Najít naplnění a radost v práci a v životě.
 • Netrápit se maličkostmi, ale radovat se z každého dne.


Ikigai je nádherná forma sebepoznání. Objevení hlubokého smyslu ve svém životě.

Žijte své Ikigai skrze 5 pilířů

Japonský neurovědec Ken Mogi hovoří ve své knize o 5 pilířích Ikigai. Proč o nich mluvím? Protože miluji propojovat japonský a západní pohled. Těchto pět pilířů zní:

 1. Začněte s málem.
  Velkých cílů se dosahuje malými kroky.
  Otázka: Co mohu dnes udělat proto, abych byl/a lepším člověkem?
 2. Uvolněte se.
  Uvolnění se v tomto smyslu je o přijetí sebe sama tak, jak jsem.
  Mantra: Miluji se a přijímám se tak, jak jsem.
 3. Harmonie a udržitelnost.
  V kontextu Ikigai se váže nejen k žití v souladu s přírodou, ale zahrnuje i sociální kontext.
  Citát: Chovejte se k ostatním tak, jak chcete, aby se oni chovali k vám.
 4. Radost z maličkostí.
  Naše životní štěstí netvoří veliké úspěchy, ale právě malé každodenní radosti.
  Má oblíbená hláška z Twin Peaks: „Každý den si dejte jednou za den dárek. Neplánujte to, nečekejte na to, prostě jen dovolte, ať se to stane. Může to být nové triko, šlofík v kancelářské židli nebo šálek výborné kávy.“
 5. Buďte tady a teď.
  Inspirujte se dětmi, které neřeší minulost ani budoucnost. Bytí v přítomnosti nám pomáhá napojit se na naše vnitřní dítě.
  Otázka: Když něco dělám, dělám to proto, že mám radost z té činnosti, pro radost z výsledku nebo oboje?

Jak se změní váš život, když poznáte své Ikigai?

Troufám si říct, že obrovsky. Ať už jste v oblasti sebepoznání začátečníci nebo pokročilí. Mně osobně nalezení svého Ikigai obrátilo život o 180 stupňů. Jakto? Jsem totiž ten typ člověka, kterému se říká „overachiever“, někdo, kdo rád sám sebe překonává. Což se hodí pro dosahování svých životních cílů. Pokud víte, jaké to jsou. A právě díky Ikigai jsem objevila své vize a cestu k nim.


V čem se ovšem Ikigai liší je, že je to udržitelná cesta. Lidé jako já mají totiž tendenci svým zapálením sami sebe odvařit. A Ikigai je pro mě způsob, kdy jdu za svými sny, ale svým tempem. Tak, abych si užívala především tu cestu. Tak, že jsem tím člověkem, který žije život svých snů, už nyní.

Láká vás poznat a žít své vlastní Ikigai? Klikněte sem. 

Napsala: Kateřina Machek 

ZE SVĚTA IKIGAI

Píšeme o všem možném ze světa Ikigai. Ať je tento blog inspirací pro všechny otevřené duše s chutí růst. Přejeme vám mnoho objevných chvil na vaší cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT