5 pilířů prožívání ikigai

Znáte své Ikigai? Krásný pocit, vědět proč jsem na světě a co je mým posláním, že? Někdy ale po objevné cestě do vlastního nitra nastoupí nejistota, co s nově nalezeným pokladem dál, a pocit, že by to chtělo „něco velkého“, a ono to nepřichází. Nebo jsme jednoduše jen zrovna nespokojení se svým životem a vůbec to nesouvisí s tím, zda Ikigai hledáme nebo ne.

Co s takovými pochybnostmi nebo nespokojeností? Znovu se můžeme inspirovat od Japonců – ti nehledají velké motivační nástroje, ale směřují energii k malým rituálům v každodenních rutinách. Ken Mogi v této souvislosti pojmenoval pět pilířů Ikigai, které nám napomohou žít život nejlépe, jak je v danou chvíli možné.

Začít v malém

Změnit celý svůj život nebo nejlépe i svět, spálit mosty, udělat kvantový skok… spousta fascinujících možností. Ale (naštěstí) nic z toho není k žití Ikigai potřeba. Stačí se zaměřit na drobnosti a každodenní malé kroky. Sepsat si činnosti, věci, lidi, kteří tvoří můj den, a nacítít, zda jsou se mnou a mým Ikigai v souladu. A když ne, po malých kouscích měnit – ať už činnost samotnou nebo způsob, jakým k ní přistupuji.

Přijmout, kým jsem 

Sebepoznání a přijímání sebe sama je zábava na celý život. A co teprve, když dojde na projevení svého skutečného já. Nejen okolí, i my sami tím někdy můžeme být dost překvapeni. Ale stojí to za to! Uvolnění se a sebepřijetí, odložení masek a naučených vzorců chování je jeden z nejlepších kroků, které pro sebe můžete udělat. A nezapomeňte – klidně začněte v malém!

Harmonie a udržitelnost 

Spolu s přijetím sebe sama jde ruku v ruce i poznání, jak moje osobnost zapadá do celku s ostatními. Nacházení souvislostí, propojení, vzájemné potřebnosti a inspirace… v mezilidských vztazích, kde jsou všichni na správném místě, je 1+1 určitě více než 2. Vytvářením harmonických celků přispíváme nejen ke svému dobrému pocitu ze života, ale i lepšímu světu pro ostatní.

Radost z maličkostí

 Zpříjemnit si den něčím malým, co nám dělá radost, to je celkem doporučovaný postup. Ale ruku na srdce: kdo z nás si opravdu vědomě a každodenně dopřeje svůj milovaný rituálek, i když si jej třeba zrovna „nezaslouží“? A kdo z nás má sepsaných alespoň 50 maličkostí, které mu dělají radost, a cíleně je vyhledává? Pokud nemáte, směle do toho. A pokud máte, zvyšte počet položek na seznamu o 10% 😉 

Být tady a teď

I o bytí v přítomnosti většina z nás slyšela, realizace jde tu lépe, tu hůře. Zkusme do svých každodenních rutin zařadit i prostor pro možnost volby a zeptat se sebe sama, co zrovna teď chci dělat. A nechme se překvapit, kam sami sebe zavedeme.

A co pomáhá v žití vašeho Ikigai vám? Podělte se s námi o své nápady, třeba inspirují i ostatní… a bude nám společně na světě lépe.

Napsala: Helena Hůrková

ZE SVĚTA IKIGAI

Píšeme o všem možném ze světa Ikigai. Ať je tento blog inspirací pro všechny otevřené duše s chutí růst. Přejeme vám mnoho objevných chvil na vaší cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT