3 DOBRÉ DŮVODY, PROČ HLEDAT SVÉ IKIGAI

O Ikigai jako receptu na delší život už toho bylo řečeno a napsáno dost. Dokonce vědci prozkoumali a vyhodnotili, jak přispívá k dlouhověkosti a jakým nemocem pomáhá předcházet (a jakým ne). Také víme, že díky jeho nalezení budeme ráno radostněji vstávat z postele a budeme v životě šťastnější. Ale co takový šťastný život vlastně znamená? K čemu nalezení Ikigai povede? Není jeho hledání jen rozmar? 

Někdy je ego pěkně vynalézavé. Když člověka náhodou napadne, že v jeho životě přece jen není vše úplně tak, jak by chtěl, a pocítí potřebu se do sebe více ponořit a na základě objevených pokladů něco změnit, přijde ego se skvělým důvodem, proč to nedělat. Třeba namluvit si, že přece nemůžu chtít víc nebo že jiní na tom jsou hůř. Někdy nám ego i vynadá, že si nemáme vymýšlet nespokojenost v práci, když se tam nic hrozného neděje a ještě přichází pravidelná výplata. Může nabídnout i filosofickou otázku – nespočívá štěstí v umění být šťastný za jakýchkoli okolností a ve všem hledat to dobré? Samé dobré důvody, těžko rozporovat.

proč tedy hledat své ikigai?

Ale když má ego tak rádo racionální diskuse, pojďme na to obráceně a podívejme se, co hledání a nalezení Ikigai přinese:

Jistotu, kdy říct ne. Velmi laskavé NE, pevné a vycházející z hluboké vnitřní jistoty o tom, co je se mnou v souladu, co do svého života chci přijmout a co ne. NE s klidem, že se nejedná o projev sobectví. Každé NE tomu, co není moje, koneckonců znamená ANO vlastní duši. 

Lepší svět. Zcela vážně. Potřebuje ego ušlechtilý důvod? Tady ho má. Pokud žiji své Ikigai, znamená to, že naplno využívám potenciál svého bytí, o který by byl svět jinak ochuzen. A nevyužít to, proč člověk na svět přišel, je velká škoda a nezodpovědnost nejen sama k sobě. 

Hojnost. Momentálně trochu buzzword, že? A ne, Ikigai nepřinese příjem snů. Nebo možná ano. Na tom nesejde. Ikigai přinese ukotvení, co pro mě hojnost skutečně znamená. Možnost volby, jaký bude můj den a tedy i můj život? Dostatek času na rodinu, přátele, sama sebe? Vědomí důležitosti své role, když jsem „jen“ oporou pro někoho, kdo je v záři reflektorů a kdo dosahuje viditelných úspěchů? Nebo je pro mě hojnost opravdu přímo spjata s výší příjmu? Žádná odpověď není správná. Ale ani špatná. Záleží na mně a mém Ikigai.

Co přineslo nalezení Ikigai vám? Podělte se s námi, máme radost z každého Ikigai, které se ukázalo světu.

Napsala: Helena Hůrková

ZE SVĚTA IKIGAI

Píšeme o všem možném ze světa Ikigai. Ať je tento blog inspirací pro všechny otevřené duše s chutí růst. Přejeme vám mnoho objevných chvil na vaší cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT