POKLADY UKRYTÉ V DIAGRAMU IKIGAI

Dnes si dáme trochu teorie. Ale nebojte, žádná nuda se nechystá. Podíváme se na Ikigai více názorně a pomůžeme si diagramem čtyř protnutých kruhů, který se v souvislosti s Ikigai zpravidla používá. Na začátek tedy patří zmínit, že Ikigai nenajdeme jen mechanickým vytvořením průsečíku. Ikigai je třeba hlavně cítít a o tom třeba někdy jindy. Nicméně diagram je určitě skvělý pomocník, proto na něj mrkneme.

Kruh „co miluješ“

Ach, takový krásný kruh. Prozkoumat z různých úhlů, do čeho se dokážu ponořit, co mi dodává energii, o čem ráda mluvím, co mě motivuje a co mě dovede nadchnout. Ale i co druhým závidím nebo na čím místě bych chtěla být. Zvědomění si odpovědí na tyto otázky mi dává kotvu, co v životě miluji.

Kruh „v čem vynikáš“

Trochu náročnější, že? Povídat o tom, co miluji, to jde celkem snadno. Ovšem říct, v čem jsem lepší než 80% populace, co jsou mé největší životní úspěchy a jak jsem jich dosáhla nebo se dokonce zeptat svého okolí, jaké ve mně vidí silné stránky, to je pro nemalou část z nás výzva. O tom se přece nemluví 😊 Ale věřte, že stojí za to překonat ostych a své dary si pojmenovat.

Kruh „co svět potřebuje“

Kolik z nás ví, jaké hodnoty chce světu přinášet? Jak je do svého života propsat? Jaké kolem sebe chceme vytvářet prostředí? Na takové otázky většinou odpovědi nehledáme, už jen proto, že se na ně neptáme. A přitom v této oblasti čeká na odhalení skutečně cenné sebe-poznání!

Kruh „za co dostaneš zaplaceno“

Tento kruh svým názvem láká a vybízí k rozpracování skvělých vizí, za co můžu dostat energii zpět, ať již formou peněz nebo jakkoli jinak. Jak chci být užitečná ostatním a co bych po sobě chtěla zanechat? Jak chci, aby mě ostatní vnímali? Jaký problém chci svou prací řešit? Na začátku každého úspěchu stál velký sen… proč by to nemohl být ten náš?

A kdo opravdu jsi? 

Za pomoci Ikigai diagramu a poctivé práce na všech čtyřech kruzích v sobě můžeme odkrýt krásné poklady. Třeba to, kde je moje vášeň, jaké je mé poslání, co může být mým povoláním či kde leží moje profesionalita. A nebo kdo opravdu jsem ❤️

Hledáte své Ikigai? Rády vám v tom budeme nápomocné. Naše Iki-průvodkyně jsou tu, aby vás s respektem a laskavostí provedly objevnou cestou do vašeho nitra.

Napsala: Helena Hůrková

ZE SVĚTA IKIGAI

Píšeme o všem možném ze světa Ikigai. Ať je tento blog inspirací pro všechny otevřené duše s chutí růst. Přejeme vám mnoho objevných chvil na vaší cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT