7 japonských konceptů, které refrešnou váš mindset

S laskavým svolením Pavlíny sdílíme její článek o japonské inspiraci.

Než přejdu k věci…

Nějak mě dostihl pocit, že tenhle můj blog už tak trošičku umírá – ne proto, že bych sem nechtěla nic psát, ale tenhle rok jsem byla dost zavalená psaním pro klienty a k tomu jsem se „snažila“ stíhat další svoje projekty s jógou a francouzštinou…no dobře, nechtělo se mi – tak jsem se rozhodla, že tomu tady ještě za pět dvanáct (než skončí tenhle rok) vdechnu trošku života několika motivačními řádky.

Jak se tenhle rok chýlí ke konci, mám tak trochu dojem, že nejen já, ale vlastně většina z nás má malinko nutkání přerovnat pár strašáků ve skříni a začít se vším (zase) tak nějak lépe.

A protože si už nějaký čas ráda chodím pro inspiraci do Japonska (jen v onlinu bohužel), napadlo mě tady shrnout ty nejzajímavější japonské koncepty, které můžou osvěžit vaše nastavení mysli do nového roku. Některé z nich už tady zazněly a jiné zase ne, tak si to alespoň trošičku i shrneme.

1. Ikigai

Ikigai je pro lidi v Japonsku důvod, proč se každé ráno probouzejí. Najít ikigai znamená objevit to, v čem je vaše síla, co ve vás probouzí nadšení a vášeň a čím dokážete pomoci světu kolem sebe. Ikigai je to, co má vašemu životu dát smysl. „Iki“ v japonštině znamená život a „gai“ popisuje hodnotu.

2. Oubaitori

Každý z vás už pravděpodobně slyšel větu „Nesrovnávej se s ostatními“. A přesně o tom učí tento koncept. Outbaitori se v japonštině píše čtyřmi znaky, které se vypadají následovně: 桜梅桃李 (snad je to správně), přičemž každý znak reprezentuje jiný druh květu: třešeň, meruňku, broskev a švestku.

Všechny květy vypadají na první pohled podobně, ale kvetou odlišně a mají jiné vůně i tvar. Stejně jako tyto květy i lidé rostou a vyvíjejí se odlišnými způsoby. Každý z nás má jinou časovou osu, je jiný a měl by být na to být hrdý. „Srovnání je zloděj radosti“ – T. Roosvelt.

3. Shikita ga nai

Nechte být to, co nemůžete změnit. Shikita ga nai hovoří o tom, že některé věci jsou jednoduše mimo naši kontrolu, a to je naprosto v pořádku (například to, co někdo jiný řekl, udělal nebo si myslel).

Tohle uvědomění vám může pomoci najít klid na duši – nestresovat se tím, co nedokážete ovlivnit, a místo toho se soustředit na to, co změnit můžete. Koneckonců umění rozlišit, co v životě můžeme mít pod kontrolou a co nikoli, je i jednou z hlavních praxí stoicismu.

4. Wabi-sabi

Wabi-sabi se vztahuje k estetice i filosofii života. Vede k uvědomění, že nic není dokonalé, včetně nás samotných, a učí přijmout fakt, že opravdová krása tkví v tom, co je nedokonalé, dočasné a proměnlivé. Pochopit wabi-sabi znamená vymanit se z představy o dokonalosti a hledat krásu v přirozenosti a autenticitě. Nedokonalosti jsou podle japonské filosofie totiž to, co dělá náš život jedinečným.

5. Gaman

Gaman je pojem, který znamená „zachovat si důstojnost i v těžkých chvílích“. Jde o schopnost přijímat těžké situace s úctou, pokorou a trpělivostí, aniž by to ohrozilo vaše morální hodnoty. V Japonsku je gaman považován za velmi důležitý, jelikož představuje základ pro vytváření a udržení harmonie ve společnosti.

6. Kaizen

Kaizen pojednává o zlepšování kvality života i produktivity. Vychází z principu neustálého zlepšování, kterého dosáhnete malými kroky a konzistentností. Myšlenka velké změny nám totiž nahání strach a vyvolává v nás reakci typu „bojuj“, „uteč“, nebo se ozve náš „vnitřní kritik“. A dopadne to tak, že uděláme dva kroky zpět.

Pokud ale nechceme spustit tento poplašný systém, je potřeba do svého života postupně integrovat malé dílčí změny. „…dílčí změny jsou jako lupič vnikající do domu oknem. Tiše, pomalu a lehce našlapuje a nikoho nevzbudí. Alarm se nespustí.“ – Sarah Harvey

7. Shu-Ha-Ri

„Když je student připraven, objeví se učitel. Když je student skutečně připraven, učitel zmizí.“ – Tao Te Ching

Tento koncept vychází z japonského Buddhismu a popisuje duchovní vývoj člověka a nabývání znalostí, které jsou rozděleny do 3 fází:

Shu – držet se stanovených postupů a pravidel, naučit se základy

Ha – opouštět předem stanovená pravidla a vyvíjet se vlastními cestami

Ri – dokončení procesu učení, kdy člověk dokáže vytvářet nová pravidla a postupy a překračovat vlastní hranice

Cítíte se po dočtení tohle článku o něco více svěží? Já doufám, že jo… a pokud ne, tak si dejte třeba ledovou sprchu, protože i ta dokáže dobře osvěžit a vyčistit mysl :). A nebo si taky můžete přečíst můj článek o Japonsku.

Napsala: Pavlínka

ZE SVĚTA IKIGAI

Píšeme o všem možném ze světa Ikigai. Ať je tento blog inspirací pro všechny otevřené duše s chutí růst. Přejeme vám mnoho objevných chvil na vaší cestě.

MOHLO BY VÁS ZAJÍMAT